Swimming

Catawba Swimming Competes With East Carolina

08_SWIM_HuffKatie

GREENVILLE, NC -- Catawba traveled to East Carolina University for a dual meet on Saturday afternoon.

On the women’s side Katia Kruglov (Karmiel, ISRAEL) won the 500 free in a time of 5:32.31, placed third in the 100 back (1:00.22) and fourth in the 100 free (54.14). Lindsay Yarborough (Lexington, NC/C. Davidson HS) claimed victory in the 200 IM at 2:19.54, finished third in the 50 back (29.16) and fourth in the 100 back (1:01.69). Janin Kassner (Giesen, Germany/Andreanum HS) won the 50 breast in 33.58, placed fifth in the 100 breast (1:12.62) and in the 50 free (27:28). Britney Tomsula (San Jose, CA/Valley Christian HS) placed second in the 50 breast at 34.78 and in the 200 IM (2:29.53). Courtney Turnstall (Mount Airy, NC/E. Surry HS) finished second in the 100 fly at 1:08.66 and fifth in the 400 IM (5:07.02). Caroline Bostian (Pfafftown, NC/Reagan HS) placed first in the 100 fly with a time of 1:04.04. The 200 medley relay team of Yarborough, Kassner, Kruglov and Bostian finished fourth with a time of 1:54.27.

For the men Andrew McCollister (Rockwell, NC/Salisbury HS) won the 500 free at 5:54.27, placed third in the 400 IM (4:16.72) and fourth in the 100 breast (1:03.18). Theo Zatterstrom (Stockholm, SWEDEN/Fryshuset HS) won the 100 fly in a time of 53.32 and finished second in the 200 free (1:44.54). Magnus Lundgren (Alvsjo, SWEDEN/Varmdo HS) placed first in the 200 IM with a time of 1:59.92, second in the 50 fly at 23.40 and in the 100 free (47.59). Toomas Goutt (Saint Witz, FRANCE/Lycee Leonard de Vinci HS) finished fourth in the 50 back at 26.18 and fifth in the 100 back (55.07). Yakir Malul (Rishon Le-Zion, ISRAEL/Makif Chet) placed second in the 200 IM with a time of 2:15.50, third in the 50 breast (28.89) and fifth in the 100 breast (1:03.70). Christoffer Stolt (Stockholm, SWEDEN/Fryshuset HS) finished fourth in the 50 breast in a time of 29.09. Mikael Karlsson (Norsborg, SWEDEN/Tullinge Gymnasium HS) placed second in the 100 fly in a time of 54.06. Jacob Snyder (Eden, NC/Morehead HS) placed second in the 500 free with a time of 5:32.62 and fifth in the 100 free (53.94). The 200 free relay team Zatterstrom, Goutt, Stolt and Lundgren took home top prize in a time of 1:28.28.

The swim teams will be in action again on Nov. 18-20 at the Wingate Invite.

Today's Events

Track/Field @ SAC Outdoor Championships (Day 2), VideoStats
Baseball @ Wingate, 6:00

Calendar

«April 2018»
123
April 3

Golf (M) @ Tennessee River Rumble - Day 1 (Tennessee National GC)

Softball @ Newberry 5-2

Tennis (W) @ JC Smith 9-0

Tennis (M) @ JC Smith 8-1

Softball @ Newberry 3-5

Lacrosse (M) vs. MARS HILL 11-9

4
April 4

Golf (M) @ Tennessee Rumble - Day 2 (Tennessee National GC) 10th of 16

Tennis (W) vs. LENOIR-RHYNE 3-6

Tennis (M) vs. LENOIR-RHYNE 4-5

Baseball vs. North Greenville (Flour Field) 5-6

56
April 6

Tennis (W) vs. MARS HILL 9-0

Tennis (M) vs. MARS HILL 8-1

Baseball vs. NEWBERRY 18-12

Lacrosse (M) vs. LIMESTONE 11-12

7
8
April 8

Golf (M) @ SAC Championships - Day 1 (Cobbs Glen GC)

Softball @ Anderson 1-2

Softball @ Anderson 0-4

Baseball vs. NEWBERRY 8-6

Baseball vs. NEWBERRY 8-6

9
April 9

Golf (M) @ SAC Championships - Day 2 (Cobbs Glen GC)

10
April 10

Golf (M) @ SAC Championships - Day 3 (Cobbs Glen GC) 10th of 11

Baseball vs. MOUNT OLIVE 13-9

11
April 11

Softball vs WINGATE 3-4

Tennis (M) @ Coker 1-8

Tennis (W) @ Coker 4-5

Lacrosse (W) vs. LENOIR-RHYNE 9-14

Softball vs WINGATE 2-4

Lacrosse (M) vs. LENOIR-RHYNE 11-20

12
April 12

Tennis (M) vs. SHAW 5-4

Tennis (W) vs. SHAW 7-2

13
April 13

Baseball vs. LINCOLN MEMORIAL 3-6

14
April 14

Track/Field @ Phoenix Invitational

Football Spring Blue/White Game

Lacrosse (M) @ Queens 10-18

Baseball vs. LINCOLN MEMORIAL 8-9

Lacrosse (W) @ Queens 10-16

Baseball vs. LINCOLN MEMORIAL 13-12

15
April 15

Golf (W) @ SAC Championships - Day 1 (Woodcreek CC)

Softball vs LANDER, ccd. 2 p.m.

Softball vs LANDER, ccd. 4 p.m.

16
April 16

Golf (W) @ SAC Championships - Day 2 (Woodcreek CC)

17
April 17

Golf (W) @ SAC Championships - Day 3 (Woodcreek CC) 9th of 11

Softball @ Coker 2-3

Softball @ Coker 1-4

Baseball vs. BARTON 16-10

1819
April 19

Track/Field @ SAC Outdoor Championships (Day 1)

20
April 20

Track/Field @ SAC Outdoor Championships (Day 2) 

Baseball @ Wingate 6 p.m.

21
April 21

Softball vs CARSON-NEWMAN 1 p.m.

Softball vs CARSON-NEWMAN 3 p.m.

Baseball @ Wingate 3 p.m.

Lacrosse (W) vs. TUSCULUM 4 p.m.

Baseball @ Wingate 6 p.m.

Lacrosse (M) vs. TUSCULUM 7 p.m.

222324
April 24

Lacrosse (M) in SAC Tournament (1st Round)

Lacrosse (W) in SAC Tournament (1st Round)

Baseball vs. UNC PEMBROKE 5 p.m.

2526
April 26

Baseball @ SAC Tournament

27
April 27

Baseball @ SAC Tournament

Lacrosse (M) @ SAC Tournament (Semifinals)

Lacrosse (W) @ SAC Tournament (Semifinals)

Softball @ SAC Tournament

28
April 28

Baseball @ SAC Tournament

Softball @ SAC Tournament

29
April 29

Baseball @ SAC Tournament

Lacrosse (M) @ SAC Tournament (Championship)

Lacrosse (W) @ SAC Tournament (Championship)

30
April 30

Baseball @ SAC Tournament

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Lacrosse (W) Team Photo

SPONSORS