Soccer (W)

Sanchez Garners Another Postseason Honor

18_WSOC_SanchezJovanahMHU
KANSAS CITY, Mo. – Sophomore midfielder Jovana Sanchez continues adding postseason hardware to her list of accolades.

The Hickory, North Carolina native earned United Soccer Coaches All-Southeast Region Second Team honors Monday after leading the Indians in goals, assists, points and game-winning goals in 2018.

“I am proud of Jovana and the work she's put in this year,” Head Coach Nick Brown said. “She deserves all of the accolades she's received this year and I'm excited to see what she does in the future.”

Her play and leadership propelled the Indians to their best season in a decade, with a record of 13-6-0. Catawba finished sixth in the South Atlantic Conference Preseason Poll but earned an NCAA Division II Tournament bid, after making it to the conference tournament semifinals.

“What I love most about her is how humble she is and she's the first to credit her teammates,” Brown said.

Sanchez garnered United Soccer Coaches All-Southeast Region awards after both seasons, finishing on the third team last season. She picked up All-South Atlantic Conference First Team and Division II Conference Commissioners Association (D2CCA) All-Second Team honors earlier this fall.

After her freshman campaign, Sanchez earned the South Atlantic Conference Freshman of the Year in 2017, securing a spot on the All-South Atlantic Conference Second Team.

2018 United Soccer Coaches NCAA Division II Women's All-Southeast Region Teams

First Team: GK, Jacqueline Burns, Jr., Carson-Newman, Cookstown, Northern Ireland -D, Alex Brandan, Sr., Carson-Newman, Knoxville, Tenn. - D, Madeline Goodfellow, So., Columbus State, Fortson, Ga. - D, Averi Williams, Sr., Carson-Newman, Knoxville, Tenn. - M, Riley Clark, Jr., Columbus State, Peachtree City, Ga. -M, Charlene Nowotny, Jr., Flagler, Marburg, Germany  -M, Holly Rawcliffe, Sr., Limestone, United Kingdom - F, Abbie Brown, Sr., Lenoir-Rhyne, Leeds, England - F, Olivia Jarrell, Sr., Columbus State, St. Augustine, Fla. - F, Magda Mosengo, Sr., Carson-Newman, London, England - F, Megan O'Connor, Sr., Limestone, Mount Pleasant, S.C.

Second Team: GK, Veronica Smeltzer, Sr., Limestone, Glendora, Calif., - D, Lea Hippauf, Sr., Limestone, Borsfeleth, Germany - D, Shannon Matthaei, Fr., Flagler, St. Augustine, Fla. - D, Christina Shimshock, Jr., Lenoir-Rhyne, Asheville, N.C., M, Kimberly May, So., Columbus State, Columbus, Ga., - M, Danielle Murray, Jr., Limestone, Dublin, Ireland - M, Catarina Realista, Sr., Carson-Newman, Lisbon, Portugal - M, Jovana Sanchez, So., Catawba, Hickory, N.C. - F, Amanda Bartholomew, Sr., Georgia, Peachtree City, Ga., - F, Sara Sandberg, So., Flagler, Orebro, Sweden - F, Renee VanHorn, Sr., North Georgia, Marietta, Ga. - F, Brianna Taylor, So., Lander, Delran, N.J.

Third Team: GK Bria Riancho, So., Columbus State, Largo, Fla. - D, Brianna De Coteau, Fr., North Carolina-Pembroke, Laval, Que. - D, Unnbjorg Omarsdottir, Sr., Georgia, Reykjavik, Iceland - D, McKenzie Ellenburg, So., Tusculum, Greeneville, Tenn., - D, Kailah Jeffries, So., Georgia College, Lawrenceville, Ga. - M, Lucero Robayo, Sr., Young Harris, Bogota, Colombia - M, Aqsa Mushtaq, Jr., Lenoir-Rhyne, Bradford, England - M, Asa Thorsen, Sr., North Georgia, Skien, Norway - M, Annie Breen, Sr., Flagler, Jefferson, Md. - F, Jessica Cravero, Fr., Lincoln Memorial, Montenerodibsiccia, Italy - F, Stacey Scott, Sr., North Carolina-Pembroke, Jacksonville, N.C. - F, Emily Jermstad, Jr., Lander, Greenwood, S.C.

Today's Events

No events are scheduled today

Calendar

«February 2019»
1
February 1

Track/Field @ Camel City Invite (Day 1)

Baseball vs, Lynn 6-5

2
February 2

Track/Field @ Camel City Invite (Day 2)

Baseball @ Nova Southeastern 6-10

Softball @ Augusta 2-1

Softball @ Augusta 5-2

3
February 3

Esports League of Legends Show Match 2-1

Baseball @ Palm Beach Atlantic 8-2

4
February 4

Baseball @ Palm Beach Atlantic 3-1

56
February 6

Swimming @ BMC Championships (Day 1)

Softball vs. LIMESTONE 5-6

Baseball vs. MOUNT OLIVE 9-7

Softball vs. LIMESTONE 0-2

Basketball (W) vs. WINGATE 41-56

Basketball (M) vs. WINGATE 84-75

7
February 7

Swimming @ BMC Championships (Day 2)

8
February 8

Swimming @ BMC Championships (Day 3)

Track/Field @ VMI Winter Relays (Day 1)

Baseball vs. WEST VIRGINIA ST. 10-3

Baseball vs. WEST VIRGINIA ST. 10-3

9
February 9

Swimming @ BMC Championships (Day 4) W-5th;M-5th

Track/Field @ VMI Winter Relays (Day 2)

Tennis (W) vs. BELMONT ABBEY 7-0

Tennis (M) vs. BELMONT ABBEY 2-5

Lacrosse (M) vs. BELMONT ABBEY 13-17

Softball vs. UNC PEMBROKE 7-4

Basketball (W) @ Mars Hill 82-61

Softball vs. UNC PEMBROKE 9-0

Basketball (M) @ Mars HIll 89-66

10
February 10

Softball vs. VIRGINIA ST. 12-4

Baseball vs. MARS HILL 15-0

Softball vs. VIRGINIA ST. 10-2

Baseball vs. MARS HILL 11-1

11
February 11

Golf (M) @ Spring Invite Collegiate - Day 1 (St. Johns GC)

12
February 12

Track/Field @ Queens Multi Meet (Day 1) 

Golf (M) @ Spring Invite Collegiate - Day 2 (St. Johns GC) 19th of 19

13
February 13

Track/Field @ Queens Multi Meet (Day 2)

Basketball (W) @ Coker 62-43

Basketball (M) @ Coker 94-69

1415
February 15

Swimming @ Royal Open (Day 1) 

Softball @ Barton 7-2

Baseball vs. SHIPPENSBURG 13-1

Lacrosse (M) vs. MOUNT OLIVE 7-10

Softball @ Barton 0-1

Baseball vs. SHIPPENSBURG 4-3

16
February 16

Swimming @ Royal Open (Day 2)

Baseball vs. SHIPPENSBURG 7-1

Basketball (W) vs. CARSON-NEWMAN 57-90

Lacrosse (W) @ Mount Olive 8-17

Basketball (M) vs. CARSON-NEWMAN 90-75

1718
February 18

Golf (W) @ Converse Invite - Day 1 (Carolina CC)

Tennis (W) @ Shaw 2 p.m.

Tennis (M) @ Shaw 2 p.m.

19
February 19

Golf (W) @ Converse Invite - Day 2 (Carolina CC)

Softball vs. BELMONT ABBEY 1 p.m.

Softball vs. BELMONT ABBEY 3 p.m.

Baseball vs. UNC PEMBROKE 3 p.m.

20
February 20

Basketball (W) @ Queens 6 p.m.

Lacrosse (W) vs. NORTH GREENVILLE 7 p.m.

Basketball (M) @ Queens 8 p.m.

21
February 21

Tennis (W) vs. LEES-McRAE 2 p.m.

Tennis (M) vs. LEES-McRAE 2 p.m.

22
February 22

Tennis (W) vs. MOUNT OLIVE 2 p.m.

Tennis (M) vs. MOUNT OLIVE 2 p.m.

Baseball vs. WINGATE 6 p.m.

23
February 23

Track/Field @ SAC Championships (Day 1)

Softball @ USC Aiken 1 p.m.

Basketball (W) @ Lincoln Memorial 2 p.m.

Lacrosse (W) @ Chowan 2 p.m.

Softball @ USC Aiken 3 p.m.

Baseball vs. WINGATE 3 p.m.

Lacrosse (M) @ Florida Tech 4 p.m.

Basketball (M) @ Lincoln Memorial 4 p.m.

Baseball vs. WINGATE 6 p.m.

24
February 24

Track/Field @ SAC Championships (Day 2)

Softball vs. EMMANUEL 1 p.m.

Softball vs. EMMANUEL 3 p.m.

2526
February 26

Baseball @ Barton 2 p.m.

27
February 27

Tennis (M) vs. JC SMITH 2 p.m.

Basketball (W) vs. LENOIR-RHYNE 6 p.m.

Basketball (M) vs. LENOIR-RHYNE 8 p.m.

28
February 28

Lacrosse (W) @ Limestone 4 p.m.

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Lacrosse (W) Team Photo

SPONSORS