Football

Osinskie Earns Second Team All-Region Honors From CCA

17_FB_OsinskieJourdanWNG

PEMBROKE, N.C. -- Catawba senior tight end, Jourdan Osinskie, has been named to the 2018 Conference Commissioners Association (CCA) Division 2 All-Super Region 2 football team. He was a second team selection.

Despite being slowed with injuries much of the season, Osinskie led Catawba in receiving with 28 catches totaling 359 yards. One of his catches went for a score. His best outing came at Mars Hill were he caught eight passes for 100 yards.

CCA All-Super Region 2 Football Teams

First Team Offense
QB - Rogan Wells, Valdosta State, So., 6-3, 205, Fort Mills, S.C. / Fort Mill HS
TE - Qua Boyd, West Alabama, Sr., 6-5, 245, Lafayette, La. / Jones County JC
WR - Craig Rucker, Mars Hill, Jr., 5-7, 165, Orlando, Fla. / Edgewater HS
WR - Romell Guerrier, Florida Tech, R-Sr., 5-10, 185, Miami, Fla. / New Mexico Military Institute
RB - Devontae Jackson, West Georgia, Sr., 5-7, 175, Marietta, Ga. / Wheeler HS
RB -  Tabyus Taylor, Virginia Union, So., 6-0, 250, Hopewell, Va. / Hopewell HS
OL - LaVonne Gauthney, Valdosta State, R-Sr., 6-3, 315, Reynoldsburg, Ohio / Akron
OL - Jeremy King, Valdosta State, R-Sr., 6-1, 315, Macon, Ga. / Westside HS
OL - Adonis Sealey, Valdosta State, Jr., 6-3, 295, Hamer, S.C. / Presbyterian
OL - Brandon Anderson, West Alabama, Jr., 6-3, 285, Bessemer, Ala. / Shades Valley HS
OL - Jason Poe, Lenoir-Rhyne, So., 6-2, 250, Fitzgerald, Ga. / Fitzgerald HS
RS - LaPerion Perry, West Georgia, R-Fr., 5-6, 155, LaGrange, Ga. / LaGrange HS
K - Omar Cervantes, West Georgia, R-Fr., 6-3, 245, Fort Valley, Ga. / Peach County HS

First Team Defense
Pos., Player, SchoOL - Cl., Ht., Wt., Hometown / Previous School
DL - Adonis Davis, Florida Tech, R-Sr., 6-3, 260, Columbus, Ohio / Iowa Western CC
DL - Cardell Rawlings, Wingate, R-Sr., 6-2, 240, Smithfield, N.C. / Cleveland HS
DL - Jamarcus Henderson, Newberry, Sr., 5-10, 230, Union, S.C. / Union County HS
LB - J.T. Hassell, Florida Tech, Sr., 6-0, 200, Titusville, Fla. / South Dakota State
LB - Austin Stephens, Miles, Jr., 5-11, 210, Munford, Ala. / Munford HS
LB - Korie Rogers, West Georgia, Jr., 6-2, 230, Buford, Ga. / Clemson
LB - Terry Samuel, West Alabama, Sr., 6-2, 195, Brewton, Ala. / T.R. Miller HS
S - Montrell Pardue, West Georgia, Sr., 6-2, 205, Clarksville, Tenn. / Chattanooga
S - Ravarius Rivers, Valdosta State, R-Jr., 6-1, 205, Ellenwood, Ga. / Martin Luther King HS
CB - Darren Gardenhire, Delta State, Sr., 6-1, 190, Los Angeles, Calif. / Montana State
CB - Aaron Watson, North Greenville, So., 5-11, 165, Duncan, S.C. / James F. Byrnes HS
P - Cody Mills, Delta State, Sr., 5-7, 190, Oxford, Miss. / Oxford HS
 
Second Team Offense
Pos., Player, SchoOL - Cl., Ht., Wt., Hometown      / Previous School
QB - Amir Hall, Bowie State, Sr., 6-4, 195, Bowie, Md. / Riverdale Baptist HS
TE - Jourdan Osinskie, Catawba, Sr., 6-3, 230, Greensboro, N.C. / Southern Alamance HS
WR - Kevin Greenhow, Central State, Jr., 6-3, 205, Columbus, Ohio / Hocking CC
WR - Lio'undre Gallimore, Valdosta State, So., 5-10, 170, Miami Gardens, Fla. / Mater Academy
RB - Antonio Wimbush, Carson-Newman, Jr., 5-10, 190, Kingsland, Ga. / Camden County HS
RB - Jamar Thompkins, Valdosta State, R-Fr., 5-11, 190, Miami, Fla. / Coral Gables HS
OL - Quentin Stanford, West Georgia, Sr., 6-4, 310, Warner Robins, Ga. / Northside HS
OL - Call Dyer, West Alabama, Jr., 6-4, 355, Gordo, Ala. / Gordo HS
OL - Phillip McDowell, Carson-Newman, Jr., 6-5, 315, Inman, S.C. / Boiling Springs HS
OL - Johnathon Black, Wingate, R-Jr., 6-2, 330, Newport, N.C. / West Carteret HS
OL - Keveon Broadwater, Tusculum, Jr., 6-4, 315, Gaffney, S.C. / Gaffney HS
RS - Kyle Dugger, Lenoir-Rhyne, Jr., 6-2, 215, Fayetteville, Ga. / Whitewater HS
K - Andrew Gray, Valdosta State, Sr., 6-0, 165, Johns Creek, Ga. / Chattahoochee HS

Second Team Defense
Pos., Player, SchoOL - Cl., Ht., Wt., Hometown / Previous School
DL - Chad Price, West Georgia, Jr., 6-3, 245, Snellville, Ga. / Brookwood HS
DL - Joe Mozone, Valdosta State, Jr., 6-1, 320, North Augusta, S.C. / North Augusta HS
DL - Jordan Jones, West Alabama, Jr., 6-2, 235, Lawrenceville, Ga. / Mountain View HS
LB - Joe Blue, Newberry, Sr., 5-10, 225, Dillon, S.C. / Dillon HS
LB - Devon Hunt, Shaw, Jr., 6-1, 220, Hamlet, N.C. / Richmond County HS
LB - Jameon Gaskin, Valdosta State, Fr., 5-11, 220, Douglas, Ga. / Coffee HS
LB - Temoris Coats, Carson-Newman, Sr., 5-11, 205, Greenwood, S.C. / Greenwood HS
S - Daryus Skinner, Winston-Salem State, Jr., 5-11, 175, Rockingham, N.C. / Richmond County HS
S - Joshua Simmons, Limestone, Sr., 6-3, 205, Moncks Corner, S.C. / Berkeley HS
CB - Davion Washington, Wingate, Jr., 6-1, 195, Greenville, S.C. / Southside HS
CB - Stephen Denmark, Valdosta State, Sr., 6-3, 210, Tallahassee, Fla. / James S. Rickards HS
P - Shea Rodgers, Newberry, Jr., 6-0, 185, Indian Land, S.C. / Indian Land HS

Today's Events

No events are scheduled today

Calendar

«February 2019»
1
February 1

Track/Field @ Camel City Invite (Day 1)

Baseball vs, Lynn 6-5

2
February 2

Track/Field @ Camel City Invite (Day 2)

Baseball @ Nova Southeastern 6-10

Softball @ Augusta 2-1

Softball @ Augusta 5-2

3
February 3

Esports League of Legends Show Match 2-1

Baseball @ Palm Beach Atlantic 8-2

4
February 4

Baseball @ Palm Beach Atlantic 3-1

56
February 6

Swimming @ BMC Championships (Day 1)

Softball vs. LIMESTONE 5-6

Baseball vs. MOUNT OLIVE 9-7

Softball vs. LIMESTONE 0-2

Basketball (W) vs. WINGATE 41-56

Basketball (M) vs. WINGATE 84-75

7
February 7

Swimming @ BMC Championships (Day 2)

8
February 8

Swimming @ BMC Championships (Day 3)

Track/Field @ VMI Winter Relays (Day 1)

Baseball vs. WEST VIRGINIA ST. 10-3

Baseball vs. WEST VIRGINIA ST. 10-3

9
February 9

Swimming @ BMC Championships (Day 4) W-5th;M-5th

Track/Field @ VMI Winter Relays (Day 2)

Tennis (W) vs. BELMONT ABBEY 7-0

Tennis (M) vs. BELMONT ABBEY 2-5

Lacrosse (M) vs. BELMONT ABBEY 13-17

Softball vs. UNC PEMBROKE 7-4

Basketball (W) @ Mars Hill 82-61

Softball vs. UNC PEMBROKE 9-0

Basketball (M) @ Mars HIll 89-66

10
February 10

Softball vs. VIRGINIA ST. 12-4

Baseball vs. MARS HILL 15-0

Softball vs. VIRGINIA ST. 10-2

Baseball vs. MARS HILL 11-1

11
February 11

Golf (M) @ Spring Invite Collegiate - Day 1 (St. Johns GC)

12
February 12

Track/Field @ Queens Multi Meet (Day 1) 

Golf (M) @ Spring Invite Collegiate - Day 2 (St. Johns GC) 19th of 19

13
February 13

Track/Field @ Queens Multi Meet (Day 2)

Basketball (W) @ Coker 62-43

Basketball (M) @ Coker 94-69

1415
February 15

Swimming @ Royal Open (Day 1) 

Softball @ Barton 7-2

Baseball vs. SHIPPENSBURG 13-1

Lacrosse (M) vs. MOUNT OLIVE 7-10

Softball @ Barton 0-1

Baseball vs. SHIPPENSBURG 4-3

16
February 16

Swimming @ Royal Open (Day 2)

Baseball vs. SHIPPENSBURG 7-1

Basketball (W) vs. CARSON-NEWMAN 57-90

Lacrosse (W) @ Mount Olive 8-17

Basketball (M) vs. CARSON-NEWMAN 90-75

1718
February 18

Golf (W) @ Converse Invite - Day 1 (Carolina CC)

Tennis (W) @ Shaw 2 p.m.

Tennis (M) @ Shaw 2 p.m.

19
February 19

Golf (W) @ Converse Invite - Day 2 (Carolina CC)

Softball vs. BELMONT ABBEY 1 p.m.

Softball vs. BELMONT ABBEY 3 p.m.

Baseball vs. UNC PEMBROKE 3 p.m.

20
February 20

Basketball (W) @ Queens 6 p.m.

Lacrosse (W) vs. NORTH GREENVILLE 7 p.m.

Basketball (M) @ Queens 8 p.m.

21
February 21

Tennis (W) vs. LEES-McRAE 2 p.m.

Tennis (M) vs. LEES-McRAE 2 p.m.

22
February 22

Tennis (W) vs. MOUNT OLIVE 2 p.m.

Tennis (M) vs. MOUNT OLIVE 2 p.m.

Baseball vs. WINGATE 6 p.m.

23
February 23

Track/Field @ SAC Championships (Day 1)

Softball @ USC Aiken 1 p.m.

Basketball (W) @ Lincoln Memorial 2 p.m.

Lacrosse (W) @ Chowan 2 p.m.

Softball @ USC Aiken 3 p.m.

Baseball vs. WINGATE 3 p.m.

Lacrosse (M) @ Florida Tech 4 p.m.

Basketball (M) @ Lincoln Memorial 4 p.m.

Baseball vs. WINGATE 6 p.m.

24
February 24

Track/Field @ SAC Championships (Day 2)

Softball vs. EMMANUEL 1 p.m.

Softball vs. EMMANUEL 3 p.m.

2526
February 26

Baseball @ Barton 2 p.m.

27
February 27

Tennis (M) vs. JC SMITH 2 p.m.

Basketball (W) vs. LENOIR-RHYNE 6 p.m.

Basketball (M) vs. LENOIR-RHYNE 8 p.m.

28
February 28

Lacrosse (W) @ Limestone 4 p.m.

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.


TEAM PHOTO

Lacrosse (W) Team Photo

SPONSORS