Athletics

Sports Hall of Fame

Hall of Fame

2021
The Catawba College Sports Hall of Fame will induct eight new members in its Class of 2021 during a dinner ceremony on October 8, marking the Hall of Fame's 44th anniversary. The Hall of Fame was founded in 1977 and this year's inductees will bring the total number of members to 192. New inductees include: Jim Baker '78, Todd Blake '93, Michael Cabana '01, Gerard Gregoire '90, Brian Hinson '00, Anne McArthur Jobe  '90, Jan Johnson Morgan '95, Devonte Peterson '01.

Cocktails: 5:30 p.m.
Dinner & Induction: 6-8:00 p.m.
Location: Goodman Gym

Registration Coming Soon


Past Inductions


Hall of Fame History

The Catawba College Sports Hall of Fame was founded in 1977 and includes 189 members (as of November 2019). Each member's name is followed by a graduation year, or for coaches, the years associated with Catawba College. To nominate someone for the Hall of Fame please fill out this NOMINATION FORM.


Inducted 2019
Maher Atta '92
Paige Haverty Stalcup '06
Radell Lockhart '00
Melissa Schiffel Price '02
David Thomas '08
Inducted 2017
Mike Delabar '02
Adrian Whitley Gantt '98
Bill Griffin '71
Danyel Locklear Jolicoeur '04
Luke Samples '05
Inducted 2015
Jim Tomsula '90
Jim Gantt '89
Mike Reynolds '70
Art Wade '98
Inducted 2014
Joey Boley '95
Catey Conner '01
Robert Hampton '38
Nick Means '03
Allen Simmons '77
Inducted 2013
Heath Bost '95
Charla Doss Hill '91
Stephanie McCormick '94
Red Richardson '49
Nick Sabol '98
Inducted 2012
John D. Coble '52
Scherrie A. Dalton '98
Gregory K. Payne '98
Bill H. Wilhelm '57
Inducted 2011
Dwayne Brewington '82
Lonnie Chandler '63
Tony DiPaolo '59
Monte Jackson Turner '94
Inducted 2010
Reid Bradshaw '67
David Bennett
Kevin Sloan '88
Jowita Sokolowska '97
Inducted 2009
Henry Bernhardt '50
Randy Brown '89
Todd Lipe '91
Tom Sexton '79
Selena Wilkes Tory '96
Marvin Moore '99
Inducted 2008
Ginger Hamric
Herman Helms '48
Charlie Little '64
Joe Popp '52
Tracey Scruggs '90

Inducted 2007
Rodney Goodine '91
Allison Ankerson Makovec '95
Martin Smith '65
Jack Ward '51
Inducted 2006
Earl B. Lentz '56
Amy Price-Peters '94
Robert C. Rathbun '76
Clyde L. Walker '51
Inducted 2005
James Brown '74 (d)
Thomas Ferland '86
Angela Harbour Mayfield '93
Mike Warfield '91
Inducted 2004
Brian Boltz '90
Joyce Robinson '91
Julian 'Duke' Thompson '41
Curtis Walker '93
Inducted 2003
Jim Bucher '77
Andre Godfrey '92
J.W. 'Lefty' Lisk '44
Jan Armfield Shields '73
Inducted 2002
Cy Alexander '75
Ed Fowler '85
Leslie Bradway Poteat '90
Richard H. Smith '56
Inducted 2001
Anne Marie Contesti '90
Gary S. Kochman '70
Bill E. Peeler '54
Richard C. Snyder '56
Inducted 2000
Ronald H. Adams '76
William B. Frazer '62
Keith D. Henry '89
Maureen Stern O'Neal '90
Inducted 1999
Lisa Kearns-Ball '88
Charles A. Beatty '84
Donald M. Davis Jr. '74
Horace E. Medford '61
David T. Snyder '68
Richard N. Williams '57
Inducted 1998
Tom C. Childress '64
Ronald L. Crouse '64
Gene K. Fleming '58
Vernon G. Price Jr. '49
C. David Robbins '66
Debra Book Shelton '71
Inducted 1997
William D. Billings '50
Elaine Jordon Blair '74
L. Drew Buie '69
S. Leon Burleson '68
Frank 'Dutch' Meyer
Herman Miles '78
Inducted 1996
David L. Campbell '66
Patricia C. Domer '73
Mark A. Simpson '84
Homer M. Thompson '51
Inducted 1995
Bryan M. Applefield '66
Wilbert V. Campagna '58
Garland S. Davis '70
Patricia Rice Whitley
Inducted 1994
Jane Thomas Anderson '51
Benjamin F. Callahan '80
Eric K. Harris '78
Robert L. Linder '52
Inducted 1993
Larry M. Beightol '64
R. Dwayne Grant '82
Gerald M. Whisenhunt '60
Nan Stauffer Whitley '74
Inducted 1992
None

Inducted 1991
Harry Dinges '37
William L. Guy '38
Charles J. Lynn '73
Ronald L. Nicewonger '64
Larry J. Taylor '52
Inducted 1990
Michael W. Dickens '72
F. Larrell Forbis '62
Lester E. Gardner '50
Steven Kim Smith '76
Inducted 1989
Gene F. Appler '65
Keith D. DeVantier '77
Robert B. Flynn '60
Robert J. Gore '50
Inducted 1988
William J. Bailey '73
Leo G. Morgan '41
William J. Rendleman '40
Jean E. Worthington '62
Inducted 1987
Anthony M. Georgiana '47
Donald C. Hanley '47
Woodrow S. Helfrich '59
Richard J. Rendleman '41
Inducted 1986
Martin L. Barnes '48
Harold W. Carter '56
C. Doug Chalk '60
Arliss E. Claar '49
William A. Greene '49
Alfred L. Johnson '64
Jerry L. Maye '65
Robert E. Pearson '35
Gregory W. Singleton '74
Capt. James Whitener '32
Inducted 1985
Larry P. Graham '51
Byron C. 'Jack' Taylor '48
Bill W. England '54
Earl B. Ruth
Inducted 1984
Ray Oxendine '62
David M. Taylor '73
Ralph E. Wilson '49
J. Harvey Stratton '54
Inducted 1983
Dwight Durante '74
Talmadge 'Ike' Hill '70
Edward L. Koontz '68
John P. Scott '67
Inducted 1982
Albert H. Gudger '48
M.M. Richards '41
William Speacht '49
T.W. Summersett '30
Inducted 1981
William C. Briggs '40
Robert C. Lee '53
Samuel A. Moir
Harold Vann '36
Inducted 1980
Carroll W. Bowen '46
Harold W. Bowen '46
Joseph S. Ferebee '42
Gerald K. Husser, Sr. '65
Inducted 1979
Andrew C. Appanaitis, Sr. '34
Edwin J. Garland '36
Col. Louis A. Green '42
M. Lee Spears '49
Inducted 1978
Vernon A. Benson '45
M. Lamar Dorton '48
David E. Faust
Enoch A. Goodman '38
Joseph B. Oxendine '52
Frank B. 'Bucky' Pope III '64
Gilmer G. Robinson '33
Carlton E. 'Pete' Stout '58
Inducted 1977
Charles N. Clark '40
Donald E. Fuoss '47
Dwight W. Holshouser '43
Ralph E. Kesler '33
Gordon A. Kirkland
W. Ellis Meehan '37
Daniel Witmer '34
Raymond W. Yagiello '47


Today's Events

Beach Volleyball @ Small College Championships - Day 2, VideoStats
Baseball ANDERSON, 2:00Stats
Lacrosse (M) QUEENS, ccd., 4:00
Baseball ANDERSON, 5:00Stats
Lacrosse (W) QUEENS, ccd., 7:00

Calendar

«February 2021»
1
February 1

Basketball (M) COKER 85-79

23
February 3

Basketball (M) @ UVA Wise 73-85

45
February 5

Track/Field Brant Tolsma Invitational

6
February 6

Softball CHOWAN 7-2

Softball CHOWAN 8-1

Basketball (M) @ Carson-Newman 62-81

78
February 8

Basketball (M) @ Lincoln Memorial 72-106

9
February 9

Softball @ Mount Olive 4-3

Softball @ Mount Olive 6-4

101112
February 12

Track/Field VMI Winter Classic - Day 1

Baseball @ Lincoln Memorial 12-11

Lacrosse (M) BELMONT ABBEY 13-9

13
February 13

Track/Field VMI Winter Classic - Day 2

Basketball (W) CARSON-NEWMAN 63-68

Basketball (M) CARSON-NEWMAN 74-87

1415
February 15

Basketball (W) @ Queens 74-59

Basketball (M) @ Newberry 68-81

16
February 16

Lacrosse (M) MOUNT OLIVE 3-12

17
February 17

Basketball (W) NEWBERRY 77-54

Basketball (M) NEWBERRY 86-83

18
February 18

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships - Day 1

19
February 19

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships - Day 2

Soccer (W) v. Tusculum (CSA OrthoCarolina Sportsplex) 1-0

20
February 20

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships - Day 3

Tennis (M) @ Shaw 3-4

Tennis (W) @ Shaw 6-1

Baseball @ Lenoir-Rhyne 6-3

Softball @ Emmanuel 9-0

Basketball (W) @ Anderson 64-47

Softball @ Emmanuel 10-1

Baseball @ Lenoir-Rhyne 5-4

Basketball (M) @ Anderson 94-90

21
February 21

Swimming @ Bluegrass Mountain Championships - Day 4 W-6th;M-6th

Baseball @ Lenoir-Rhyne 0-4

Tennis (M) AVERETT 3-4

Baseball @ Lenoir-Rhyne 10-2

22
February 22

Golf (W) @ Battle of Hilton Head - Day 1 (Palmetto Dunes)

Basketball (M) LENOIR-RHYNE 91-80

23
February 23

Golf (W) @ Battle of Hilton Head - Day 2 (Palmetto Dunes) 12th of 14

24
February 24

Baseball @ Belmont Abbey 6-7

Basketball (W) @ Wingate 70-56

Basketball (M) @ Wingate 84-78

25
February 25

Soccer (W) WINGATE 2-0

26
February 26

Track/Field @ Lenoir-Rhyne Home Opener - Day 1

27
February 27

Track/Field @ Lenoir-Rhyne Home Opener - Day 2

Tennis (M) @ Belmont Abbey 2-5

Basketball (M) LIMESTONE (1st Round - SAC Tourn.) 90-67

Baseball CARSON-NEWMAN 6-10

Lacrosse (M) @ North Greenville 10-13

Volleyball @ Carson-Newman 1-3

Baseball CARSON-NEWMAN 11-4

28
February 28

Baseball CARSON-NEWMAN 5-9

Softball @ Georgia College 11-2

Softball @ Georgia College 7-5

Volleyball @ Lincoln Memorial 3-2

Baseball CARSON-NEWMAN 12-2

Mouse over the red calendar dates to display events on those days. Click to open the full-size calendar.



SPONSORS